ԱԺ-ում մեկ ամսում 4 անգամ պարգևավճար է բաժանվել. «Անտիֆեյք»
![]() 332 Երեքշաբթի, 24 դեկտեմբերի, 2019 թ., 12:00 «Հեղափոխության» օրերին մարդկանց քաջալերող և այդ ժամանակվա իշխանություններին գործազրկության, աղքատության և կոռուպցիոն սխեմաների մեջ մեղադրող Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մեղադրում է նույն մարդկանց՝ չաշխատելու, ծուլանալու և սոցիալական նպաստ ստանալու համար: Իսկ Ազգային ժողովում պատգամավորները և աշխատակազմը, փաստորեն, աշխատում են և մեծ ջանքեր գործադրում՝ դեկտեմբերին վարձատրվելով 4 անգամ: Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքում տեղադրված փաստաթղթերից տեղեկանում ենք, որ միայն դեկտեմբեր ամսին Ազգային ժողովի պատգամավորները՝ խոսնակ Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ, Աշխատակազմի պետական ծառայողները, աշխատակազմի մի շարք աշխատակիցներ պարգևատրվել են աշխատավարձի 100%-ի չափով՝ 2 անգամ, 30%-ի և 20%-ի չափով մեկ անգամ, այս մասին հայտնում է «Անտիֆեյք»-ը: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |