«Ձյուն գա գլխիդ, հաʹրճ». Արման Բաբաջանյան
![]() 221 Հինգշաբթի, 26 դեկտեմբերի, 2019 թ., 00:05 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Անձը ում պաշտոնավարման ժամանակ սպանվել է ՀՀ վարչապետ, ԱԺ նախագահ, ՀՀ գլխավոր դատախազ, ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ ՆԳ փոխնախարար, նախարարներ, ԱԺ պատգամավորներ, ում նախագահության վերջում՝ Մարտի 1-ին տասը անմեղ քաղաքացի է սպանվել, ով սպանելու հրահանգ է տվել իրեն Պրիվետ Ռոբ ասելու հանդգնություն ունեցող դասընկերոջը՝ Պողոս Պողոսյանին, ում նախագահության տասը տարում երկու հեռուստաընկերություն է փակվել, ում իշխանավարման շրջանում հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներ արտագաղթել են, հազարները տնավեր են դարձել՝ զրկվելով սեփականությունից, հարյուրավոր քաղբանտարկյալներ և հետապնդվողներ են եղել, որոշել է ակտիվ քաղաքական պայքարի նոր փուլ սկսել, բանտախուցն էլ դարձրել է քաղաքական գրասենյակ: Ձյուն գա գլխիդ, հաʹրճ»: |