«Գնալով ավելի քիչ ինֆորմացիա ենք ունենալու՝ ինչ փաստաթուղթ է դրված սեղանին». Էլիբեգովա
![]() 376 Չորեքշաբթի, 05 փետրվարի, 2020 թ., 00:15 «Արդեն մեկուկես տարի է, որ ադրբեջանցիները փորձում են լեգիտիմացնել ադրբեջանական համայնքը. Ադրբեջանը Արցախում վիրտուալ ստեղծել է ընտրատեղամասեր, և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին իրենք թեկնածու ունեն Ստեփանակերտի «ընտրատեղամասից», որն էլ ընտրվելու դեպքում լինելու է բարձր սուբյեկտայնություն ունեցող անձնավորություն»,- «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան: Հարցին՝ ի՞նչ մոտեցումներ ունի այսօրվա իշխանությունը, Ալավերդյանը պատասխանել է. «Ես վախենում եմ, որ այս իշխանությունն ունի իր իսկ մոտեցումներն արցախյան հարցի շուրջ»: Նա նշել է, որ չի հասկանում՝ որքան պետք է խոսեն նախկինների թողած ժառանգությունից, որովհետև նախկիններն իրենց արածների համար, ինչպես ինքն է նշում, տեսնում ենք՝ որտեղ են: Անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի ու Մամեդյարովի հանդիպմանը՝ Անժելա Էլիբեգովան ասել է. «Բանակցությունները փաստացի մտնում են ինտենսիվ փուլ: Կա հստակություն՝ ինչ-որ փաստաթղթի շուրջ բանակցել, սակայն մենք գնալով առավել քիչ ինֆորմացիա ենք ունենալու՝ ինչ փաստաթուղթ է դրված սեղանին»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |