««Վանեցյան օպերացիան» սկսվել է, որ թաքցվեն Հոկտեմբերի 27-ի կազմակերպիչների հետքերը». Տարոն Սահակյան
![]() 512 Շաբաթ, 08 փետրվարի, 2020 թ., 00:00 ԱԺ 2-րդ գումարման պատգամավոր, 2000-2003 թվականներին ՌԴ կառավարությունում ՀՀ կառավարության հատուկ ներկայացուցիչ Տարոն Սահակյանը «Առաջին լրատվականի» եթերում նշել է, որ Հոկտեմբերի 27-ի կազմակերպիչների մասով գործի քննության վերսկսման և Վանեցյանի քաղաքականապես ակտիվանալու մեջ ուղիղ կապ է տեսնում։ Նրա խոսքով՝ «Վանեցյան օպերացիան» սկսվել է, որ կանխվի Հոկտեմբերի 27-ի գործից անջատված մասով քննության ընթացքը, թաքցվեն Հոկտեմբերի 27-ի կազմակերպիչների հետքերը. «Մեր երկիրը հոկտեմբերի 27-ից հետո ներքաշվեց Լիտվինենկո օպերացիայի մեջ, Սկրիպալ օպերացիայի մեջ, իսկ հիմա ներքաշվում է Վանեցյան օպերացիայի մեջ, որը շատ վտանգավոր է։ Վանեցյան օպերացիան կարող է շատ լուրջ հետևանքներ ունենալ, եթե իշխանությունը շարունակի թուլություն ցուցաբերել»,- ասել է Սահակյանը։ Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |