«Էնպիսի փաստեր կներկայացնեմ պարոն Փաշինյանին, որ կզարհուրի». ծեծի ենթարկված սպայի հայր
![]() 536 Շաբաթ, 07 մարտի, 2020 թ., 12:25 Արդեն հայտնել էինք, որ դաժան ծեծի ենթարկված փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի հարազատները բողոքի ակցիա են իրականացնում «Մուրացան» հոսպիտալի դիմաց։ «Երեկվա դրությամբ ազատ են արձակել այն մարդուն, ով 100 տոկոսով մասնակից է եղել իմ որդու ծեծին: Դիմում եմ Վերաքննիչ դատարանի դատավորին, եթե քո որդուն էլ ջարդեին, դու կազատեի՞ր ծեծողներին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մխիթարյանի հայրը: Երեկ Վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարել էր փոխգնդապետին ծեծի ենթարկելու գործով մեղադրյալ Զավեն Գրիգորյանին ազատ արձակելու միջնորդությունը։ Ակցիայի ժամանակ Մխիթարյանի հայրը հայտարարել է, որ հինգշաբթի՝ մարտի 12-ին կգնա Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անելու. «Էնպիսի փաստեր կներկայացնեմ պարոն Փաշինյանին, որ ինքը կզարհուրի, քանզի իր որդին էլ ա բանակում»,- ասել է նա: Նշենք, որ Արա Մխիթարյանն արդեն վեց ամիս՝ կոմայի մեջ է: |