«ՌԴ-ում ադրբեջանցու սպանության մեջ մեղադրվող Միսակ Լազարյանը մեր աջակցության կարիքն ունի». Արման Բաբաջանյան
![]() 297 Երկուշաբթի, 06 ապրիլի, 2020 թ., 15:00 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ տեսակցել է «Արմավիր» ՔԿՀ-ում գտնվող, 2011թ. ՌԴ-ում ադրբեջանցու սպանության մեջ մեղադրվող Միսակ Լազարյանին: Նա հայտնել է, որ վերջինն անցած ուրբաթ արդեն դադարեցրել է հացադուլը: «Մարտի 10-ից նա հացադուլի մեջ է եղել, սակայն դիմումը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում հացադուլի վերաբերյալ ներկայացրել է մարտի 17-ին, որը մուտքագրվել է ամսի 18-ին...: Մենք պետք է միջոցներ գտնենք խափանման միջոցը փոխելու, իսկ դրանից հետո՝ նրան ՌԴ-ին արտահանձնելու հետ կապված այս դժվարությունները հաղթահարելու համար: Կարծում եմ՝ պիտի գտնվեն չափազանց խոհեմ ելքեր այս իրավիճակից: Միսակ Լազարյանը մեր բոլորի պաշտպանության կարիքն ունի, սա մեր պատվի և արժանապատվության հարցն է, և մենք ոչինչ չպիտի խնայենք, որ մեր հայրենակցին արժանի պաշտպանության տակ առնենք»,- ասել է պատգամավորը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |