«Մի նորության մասին ակնարկեմ, որն իրականում գաղտնիք է». Փաշինյան
![]() 547 Երկուշաբթի, 06 ապրիլի, 2020 թ., 23:55 Ֆեյսբուքյան հարցուպատասխանի ժամանակ պատասխանելով հարցին՝ որ փուլում է գտնվում ռազմարդյունաբերության համալիրի կառուցումը, Փաշինյանն ասաց, որ ընդամենը 3 օր առաջ սեփական աչքերով անհավատալի մի բան է տեսել: «Ես ուզում եմ ձեզ ակնարկել մի նորության մասին, որը իրականում գաղտիք է։ Բնականաբար, ամբողջական չեմ կարող ասել, սակայն նշեմ, որ մի քանի օր առաջ ինձ ցուցադրվել է Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի արտադրանքի մի նմուշ, որը վկայում է, որ Հայաստանում ռազմարդյունաբերական համալիրը նոր մակարդակում է։ Այդ նմուշը ոչ միայն գերժամանակակից է, այլև զրոյից հավաքվել է Հայաստանում,- ասաց Փաշինյանը։-Մենք պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք, որ պետական պատվեր կիջեցնենք այդ արտադրանքի համար, որպեսզի այն նորմալ ընթացք ունենա և պայմանավորվեցինք, որ քայլեր կձեռնարկենք այդ արտադրանքով միջազգային շուկա դուրս գալու համար։ Ես իմ սեփական աչքերով տեսել եմ մի բան, որին դժվար էր անգամ հավատալ։ Դա արդեն փորձարկված նմուշ է»,- պատմեց վարչապետը։ |