«Առաջարկում ենք կենսաթոշակները սկզբնական շրջանում անկանխիկ եղանակով վճարել միայն Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում». Հերիքնազ Տիգրանյան
Չորեքշաբթի, 15 ապրիլի, 2020 թ., 15:45
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը պատասխանեց «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագծի վերաբերյալ հնչած վերապահումներին և մտահոգություններին: Հիշեցնենք, որ օրինագծով առաջարկվում է կենսաթոշակները վճարել միայն անկանխիկ եղանակով:
Հ. Տիգրանյանն ասաց, որ մեխանիզմը սկզբնական շրջանում, 2021թ․ կիրառվելու է Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում: Այն ամբողջությամբ կգործի 2023թ., իսկ 2022թ. հուլիսից տրվելու է հնարավորություն մինչև 1000 բնակչություն ունեցող բնակավայրերում ևս ունենալ այս մեխանիզմը:
Ինչ վերաբերում է շատ կենսաթոշակառուների՝ բանկոմատներից օգտվելու հարցում խնդիրներ ունենալուն, ապա ըստ Հ. Տիգրանյանի՝ միշտ կա օգնության հնարավորություն:
Նշվեց, որ 75 տարեկանից բարձր կենսաթոշակառուների համար պահպանվել է իրենց գումարը կանխիկ, թե անկանխիկ ստանալու ընտրության իրավունքը: