«Էս «յուղափոխականը» Քոչարյանի ֆիլմի ռեժիսորից ավելի սերժահպատակ դուրս եկավ». Վահագն Ավագյան
![]() 298 Ուրբաթ, 17 ապրիլի, 2020 թ., 13:05 «Սասնա ծռեր» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահագն Ավագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Լրագրողները Անդրանիկ Քոչարյանին հարցնում են, թե վերջիվերջո ինչքա՞ն է եղել մեր տարածքային կորուստները, ի՞նչ ասաց «Սերժ» Սարգսյանը՝ 800 հա՞, թե՞, ինչպես ֆիլմում է ասում՝ 400 հա։ Անդրանիկ Քոչարյանը պատասխանում է, որ մենք, ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ․ ԱՎԵԼԻ «ԼՈՒՐՋ» ՀԱՐՑԵՐ ԵՆՔ ՏՎԵԼ․ Ի՞ՆՉ Է ԿԱՐԾՈՒՄ ՊԱՐՈՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ (սերժիկը էլի) ՀԱԿԱՌԱԿՈՐԴՆ ԻՐ ԱՌՋև ԴՐԱԾ ԽՆԴԻՐԸ ԼՈՒԾԵ՞Լ Է, ԹԵ՞ ՈՉ։ Էս, կներեք արտահայտությանս համար, «յուղափոխականը» Սրանց համար հայկական հողից ավելի կարևոր բան կա՝ Սերժիկի կարծիքը հակառակորդի նպատակների մասին։ Երբ ենք ձեզ բոլորիդ շղթայված բանտախցերն ուղարկելու․․․արդեն համբերելու չէ։ Այսքան դավաճան ապիկարների որևէ ժողովուրդ տանել չէր կարող․․․ մենք մեր կամքին փառք պետք է տանք․․․»: |