«Պարո՛ն վարչապետ, ուղղակի ապշում եմ, որ մինչ օրս Ձեր ենթականերից որևէ մեկը Ձեզ չի զեկուցել»․ Նորայր Նորիկյան
![]() 414 Ուրբաթ, 17 ապրիլի, 2020 թ., 18:10 Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վարչապետ Ն․ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ հիշեցրել է, որ պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացումը հեղափոխական ամբիոնից իր կողմից ժողովրդին տված խոստման իրագործումն է։ Միաժամանակ Ն․ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ժողովրդի լեգետիմ իրավունքն է՝ որոշելու, որ պաշտոնյաների աշխատավարձի բարձրացումը վատ որոշում է։ Ինձ համար իսկապես տարակուսելի է, որ Ն․ Փաշինյանի ընկալմամբ իր իշխանության այլընտրանքը կարող է լինեն Սերժ Սարգսյանն ու Գագիկ Խաչատրյանը։ Ժողովրդին որևէ պարագայում չի կարելի պահել այսպիսի «Սարսափի» մեջ։ Ինչ վերաբերում է պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացմանն ու պարգևավճարների տրամադրմանը, ապա պետք չէ դրանք նույնականացնել։ Աշխատավարձի բարձրացումն այլ հարց է, պարգևավճարը՝ այլ։ Պարո՛ն վարչապետ, ուղղակի ապշում եմ, որ մինչ օրս Ձեր ենթականերից որևէ մեկը Ձեզ չի զեկուցել, որ ժողովուրդը, այո՛, շատ վա՛տ ու բացասաբար է ընդունել պարգևավճարների այս տեղատարափը։ Եթե անգամ Դուք ռազմավարական հարթության մակարդակում ճիշտ քայլ եք արել, ապա ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ Ձեզ չի հաջողվել այն այնպես ներկայացնել, որ հանրության համար ընդունելի լիներ։ Հասարակությայն համար երբևէ չի կարող հասկանալի և ընդունելի լինել մի բան, երբ պետական պաշտոնյան կարող է չաշխատել, արդյունք ցույց չտալ, բայց ամեն ամիս ստանալ աստղաբաշխական պարգևավճար։ Եթե այս տարրական տեղեկատվությունը Ձեզ չի ներկայացվում և Դուք այն չեք տիրապետում և դրա վերաբերյալ համապատասխան հետևություններ չեք անում, ուրեմն Դուք իսկապես մոլորության մեջ եք․․․»։ |