«Ով չարաշահել է թավիշը, պետք է դուրս շպրտվի»». Փաշինյանն ուղիղ եթերում է
![]() 324 Կիրակի, 19 ապրիլի, 2020 թ., 23:55 «Թավիշի և «ամենաթողության» մասին»,- ֆեյսբուքյան իր ուղիղ եթերը վերնագրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա խոսել է իր հասցեին հնչող մեղադրանքների մասին՝ ինչու են դեռևս հին կադրերը իրենց տեղերում, ինչու է թավիշը չափից դուրս և այլն: «Բայց այդ մեղադրողները մոռանում են, որ հենց դա է մեր հեղափոխության գաղափարախոսությունը, որ կադրային ջարդ չի լինելու, վենդետա չի լինելու, և որ բոլորը փոխվելու շանս են ունենալու: Այդ մանդատը մեզ տվել է ժողովուրդը.... Կադրային ջարդ չի լինելու, բայց նա, ով չարաշահել է թավիշը, պետք է դուրս շպրտվի.... Սերժի մնացորդներից պետք է ազատվել, նրանք երկու տարի ժամանակ ունեին, չգնահատեցին: Հատ-հատ պատասխան են տալու: Հիմա էլ գալիս է վնգստացող դատավորների հերթը, կորոնավիրուսի շնորհիվ փրկված Սահմանադրական դատարանի դատավորների հերթը: Բոլորի հերթը գալու է»,- վստահեցրել է վարչապետը: |