«Սա կատարյալ անարգանք է պետության և օրենքի հանդեպ». Տարոն Չախոյան
![]() 476 Ուրբաթ, 24 ապրիլի, 2020 թ., 17:00 Բլոգեր Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Լավ, մարդ ինչքան պետք է ուղեղից պակաս լինի, որ ինքն էլ հերիք չէ, մի քանիսին էլ հավաքի, էդ թվում տարեց մարդու, ով, բնականաբար, գտնվում է վիրուսի համար ռիսկային խմբում, ու փորձի գնալ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Էս ծալապակասին թվում է՝ միայն ինքն էր ուզում գնա՞լ, թե՞ միայն ինքն է հարգում անմեղ զոհերի հիշատակը։ Սա կատարյալ անարգանք է պետության և օրենքի հանդեպ... Անարգանք է սեփական ժողովրդի հանդեպ։ Սրա նմանների պատճառով է, որ օրական կորոնավիրուսի վարակման նոր դեպքեր ունենք, էս ծալապակասը հավանաբար չի էլ հասկանում՝ ինչ ռիսկի է ենթարկել տարեց տղամարդուն։ Իսկ վերջում, բնականաբար, էս ամենը քաղաքականացվեց ու էժանագին շոուի նպատակն ակնհայտ դարձավ։ Հայոց ցեղաասպանության զոհերի հանդեպ հարգանքը ցուցաբերում են լռությամբ, այլ ոչ թե էժանագին շոուներով»։ |