«Եթե Զատիկն է պատճառը, ապա մայիսի առաջին օրերին կունենանք ցուցանիշների անկում». Նաիրի Հոխիկյան
Երկուշաբթի, 27 ապրիլի, 2020 թ., 00:10
Միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանում որոշակիորեն ավելացել է նոր կորոնավիրուսով վարակվածության ցուցանիշը՝ գերազանցելով բուժվածների օրական թվին։
Երբ նայում ես վիճակագրությանը, երևում է, որ դա կարող է կապված լինել նախ և առաջ Զատկի տոնին մարդկանց՝ խանութներ մեծ հոսքի և սոցիալական հեռավորություն չպահպանելու հետ։
Եթե իրականում դա է պատճառը, ապա մայիսի առաջին օրերին կրկին կունենանք ցուցանիշների անկում։
Իսկ ընդհանուր առմամբ, որքան հասկանում եմ Առողջապահության նախարարի խոսքերից և կառավարության գործողություններից, մեզ մոտ արդեն համակերպվել են նոր կորոնավիրուսի գոյությանը՝ թուլացնելով կարանտինի խստությունը։ Գուցե դա ավելի ճիշտ է, քան մարդկանց ամիսներ շարունակ պահել տանը և, ի վերջո, չկարողանալ հաղթահարել հիվանդությունը։
Շատ երկրներում արդեն բացում են կարանտինը՝ թույլ տալով, որ մարդիկ ձեռք բերեն հանրային իմունիտետ։ Դա ավելի հեշտ հաղթահարելի է, քան տնտեսական ճգնաժամը և դրան հետևող սոցիալական բունտերը»: