Իտալիան հայտարարել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի երկրորդ փուլի մեկնարկի և կարանտինի մեղմացման մասին
Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն՝ ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում հայտարարել է երկրում կարանտինի ռեժիմի թուլացման և COVID-19 կորոնավիրուսի դեմ պայքարի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին, հայտնում է La Stampa-ն:
«Առաջիկա ամիսների համար ստեղծել ենք մեխանիզմ, մեր առջև դրված է դժվար խնդիր՝ պետք է պահպանենք կանոնները»,- հայտարարել է Կոնտեն:
Նրա խոսքով, կարանտինի թուլացման և կորոնավիրուսի դեմ պայքարի երկրորդ փուլի մեկնարկը կսկսի գործել ամբողջ երկրում մայիսի 4-ից:
Քաղաքացիներին թույլատրվելու է ճանապարհորդել առանձին շրջաններ, բայց դրա համար անհրաժեշտ կլինի ներկայացնել ուղևորության նպատակը և պահպանել անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցները (սոցիալական հեռավորության պահպանում, անձնական պաշտպանիչ միջոցների օգտագործում և այլն): Մարզից տարածաշրջան տեղաշարժը թույլատրվելու է միայն աշխատանքի և բժշկին այցերի համար: