«Անձրևներն ավելի լավ պայքարեցին վարակի տարածման դեմ, քան իշխանությունները». Կարեն Վրթանեսյան
![]() 294 Երեքշաբթի, 28 ապրիլի, 2020 թ., 04:10 Ռազմական հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իսկ նոր կորոնավիրուսի «ակտիվ քեյսերի» (կամ, ինչպես Առողջապահության նախարությունում են ձևակերպում՝ «փաստացի բուժում ստացողների») թիվն ապրիլի 17-ից սկսած շարունակում է աճել։ Հիշեցնեմ, որ տեղաշարժերի խիստ սահմանափակումները մտցնելուց ուղիղ 10 օր հետո աճը դանդաղել էր, գրեթե դադարել։ Ապրիլի 7-ից սկսեցին փաստացի թուլացնել սահմանափակումները։ Ուղիղ 10 օրից աճը վերսկսվեց և շարունակվում է առ այսօր։ Արդեն ամսից ավելի է՝ տեղաշարժերի սահմանափակումներ են։ Եթե իշխանություններն չընկնեին իրենց վարկանիշների հետևից և 4-շաբաթանոց խիստ կարանտին անեին (զուգահեռ թեստավորելով և մարդկանց բացատրելով վտանգը և անվտանգության միջոցների անհրաժեշտությունը), ապա այսօրվանից արդեն կարող էին երկրի ներսում տնտեսությունը բացել։ Փոխարենը և՛ տնտեսությանը հարված հասցվեց, և՛ կորոնավիրուսի վարակը շարունակվում է տարածվել։ Ինչից հետևում է, որ սահմանափակումները ստիպված շարունակվելու են։ Այն էլ նշեմ, որ ամենայն հավանականությամբ, այս մեկ ամսում անձրևներն ավելի լավ պայքարեցին վարակի տարածման դեմ, քան ՀՀ իշխանությունները»։ |