«Ադեկվադ»-ը հայտարարություն է տարածել
Հինգշաբթի, 30 ապրիլի, 2020 թ., 10:25
«Ադեկվադ» ՀԿ-ը հաղորդագրություն է տարածել.
«1. Մենք պահանջում ենք միջադեպի տեսագրությունները հրապարակել: Տեղի ունեցածն իշխանության կողմից հերթական սադրանքն էր: Մեզ չհաջողվեց հունից հանել և դատել Մարալիկում խուլիգանների միջոցով, մեզ չհաջողվեց հունից հանել և դատել կրիմինոգեն էլեմենտների միջոցով, մեզ չհաջողվեց հունից հանել կեղծ «քրիստոսներ» գործուղելով մեր գրասենյակ, մեզ չհաջողվեց երկու տարին շարունակ ձգվող անդադար հայհոյանքների միջոցով: Գործի անցավ ծանր հրետանին՝ ԱԺ փոխնախագահը սադրեց, իսկ իր սադրանքի անպատասխան մնալուց հետո հարձակվեց ու հարվածեց ցուցադրաբար ձեռքերը մեջքի հետև տարած Արթուր Դանիելյանին: Հիմա այդ ամեն ներկայացվում է որպես հարձակում իշխանության ներկայացուցչի վրա:
2. Մենք դատապարտում ենք այն երևույթը, որ ԱԺ փոխխոսնակն արդեն երկու օր է դրսևորում խուլիգանին հարիր վարք: Միևնույն ժամանակ, մենք որևէ ափսոսանք չենք զգում, որ խուլիգանական վարք դրսևորած անհատն ստացել է արժանի հակազդեցություն, եթե կուզեք՝ պատիժ: 3. Միջադեպի ամբողջական պատասխանատվությունը կրում են այս իշխանություններն՝ առհասարակ և Ալեն Սիմոնյանը՝ մասնավորապես:
4. Ալեն Սիմոնյանն առաջինն է ֆիզիկական ուժ կիրառել, ինչը ֆիքսված է թե՛ տեսագրություններում, թե՛ ականատեսների կողմից, թե՛ Ալեն Սիմոնյանի՝ «Ազատություն» ռ/կ-ին տրված հարցազրույցում: Ըստ այդմ՝ Ալեն Սիմոնյանը զոհ չէ, նա է հրահրել բախում, նա էլ կրում է պատասխանատվությունը դրա հետևանքների, այդ թվում՝ սեփական առողջությանը պատճառված հետևանքների մասով:
5. Մենք դատապարտում ենք ինքնիրավչությունն ու ամենաթողությունը: Ավելին՝ մենք վերահաստատում ենք մեր անհանդուժողականությունն այդ երևույթների նկատմամբ և հետայսու էլ խստագույնս պատժելու ենք բոլոր նման դրսևորումները, որոնք կփորձեն կիրառել մեր նկատմամբ:
6. Հայաստանի Հանրապետությունում Ազգային Ժողովի փոխնախագահը հարձակվում է իշխանության քաղաքական ընդդիմախոսների վրա: Օրը ցերեկով, բազմաթիվ վկաների առջև: Սա է դեմոկրատական բաստիոնը, որում մենք ապրում ենք:
Հրապարակեք տեսագրությունը»: