«Ռուսական շահերին այստեղ մոտ ապագայում լուրջ վտանգներ են սպառնալու»․ Արման Մելիքյան
Շաբաթ, 02 մայիսի, 2020 թ., 05:05
Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Ճիշտ կլինի, որ մենք, քննարկելով մեր ռուս դաշնակիցների պահվածքը, ելնենք այն իրողությունից, որ մեր տարածաշրջանում ևս պաշտոնական Մոսկվան ստիպված է գործել հաշվի առնելով ոչ միայն Հարավային Կովկասի պետությունների շահերն ու ակնկալիքները, այլև ելնելով այն միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ մարտահրավերների վերլուծությունից, որը, վստահաբար, ցույց է տալիս, որ ռուսական շահերին այստեղ մոտ ապագայում լուրջ վտանգներ են սպառնալու: Ադրբեջանում այսօր իշխում է Ալիևների ընտանիքը, որը, հանձինս Հեյդար Ալիևի, իշխանության եկավ Մոսկվայի աջակցությամբ: Ընդ որում, նաև Հայաստանն այն ժամանակ անուղղակիորեն աջակցեց այդ գործընթացին: Ալիևների անկումն Ադրբեջանում կազդարարի նաև այդ երկրում ռուսական ազդեցության ավարտը, ինչ լրջագույն հետևանքները կարող է ունենալ մեր հյուսիսային հարևանի համար»: