«Միշիկն ԱԱԾ տնօրենի առջև ընդունել է, որ ինքը ՀՀ-ը վերականգնելու բան ունի». Ալեն Սիմոնյան
![]() 295 Կիրակի, 03 մայիսի, 2020 թ., 12:30 ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկվա տեսանյութում Միքայել Մինասյանն ասում է, որ Վանեցյանի՝ գումար մուծելու առաջարկը նա մերժել է, որովհետև չէր կարող իրեն ներել և չէր կարող ապրել լավ, երբ իր ժողովուրդը և երկիրն այս վիճակում են... Ինքը չի կարող պայմանավորվել, քանզի համարում է ստախոս, դավաճան թշնամի... Լավ, հիմա մեկը չկա՞ խոհանոցում դարանակալած այս ինքնասիրահարված տղուն ասի, որ, եթե դու ապօրինի գումար չես վաստակել, ապա քո առաջին արձագանքը պետք է լինի մերժումը, քանզի դու պարտավորություն չունես Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, այլ ոչ թե այն հայրենասիրական հեքիաթները, որոնք չգիտես՝ ինչու արթնացան միայն 2019-ին Հռոմի կենտրոնի հյուրանոցում: Կարճ ասած՝ սրանով Միշիկն ԱԱԾ տնօրենի առջև ընդունել է, որ ինքը Հայաստանի Հանրապետությանը վերականգնելու բան ունի և իրեն ետ են պահել միայն անձնական զեղումները, կանխատեսումները, որոնք ինքը նույնիսկ գրել է: Բա... (լեզվամտածելակերպ Կառլ, լեզվամտածելակերպ)»: |