«Ադրբեջանին և Թուրքիային հարկավոր է մեր տունն՝ առանց մեզ». Արման Աբովյան
![]() 315 Չորեքշաբթի, 06 մայիսի, 2020 թ., 04:10 ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Արցախ... Վստահ եմ, որ արցախա-ադրբեջանական հակամարտության լուծումը չի կարող երկիմաստ մեկնաբանվել: Ես հասկանում եմ, որ դիվանագիտությունը հաճախ լղոզում է տերմինները, և դա նորմալ է, սակայն կան իրավիճակներ, երբ անհրաժեշտ է հստակ և հասկանալի արտահայտել սեփական դիրքորոշումը: Հայկական կողմի դիրքորոշումը, ավելի ճիշտ՝ բանակցությունների հիմքը պետք է լինի մեկը՝ համաշխարհային հանրության կողմից Արցախի Հանրապետության փաստացի կարգավիճակի իրավական լեգիտիմացումը, և հենց այդ հիմքի վրա է, որ մենք պետք է կառուցենք մեր դիրքերը: Արցախի անկախության միջազգային իրավական լեգիտիմացումից հետո Արցախի Հանրապետությունը կարող է յուրաքանչյուր կողմի հետ քննարկել ցանկացած հարց: Այլ տարբերակները հղի են իրադարձությունների շատ վտանգավոր զարգացումով: Պարզապես պետք է ընդունենք, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում և չի գնա հարցի քաղաքակիրթ լուծմանը: Ադրբեջանին արցախյան հիմնախնդրի լուծում պետք չէ, ինչպես և իր ավագ եղբորը՝ Թուրքիային, հարկավոր է մեր տունն՝ առանց մեզ: Եվ հենց որ մենք սա հասկանանք և ընդունենք, ամեն ինչ իր տեղը կընկնի»: |