««Սերժի վախտ» խոսում էր ընդամենը երկու մարդ՝ Սերժ Սարգսյանը և Նիկոլ Փաշինյանը». Միքայել Մինասյան
![]() 405 Երեքշաբթի, 05 մայիսի, 2020 թ., 22:45 Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան, ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադառնալով իր նախորդ տեսանյութին, նշել է, որ բազմաթիվ հարցեր են ուղղվել իրեն, որոնցից մեկն այն է, թե Մինասյանն ինչո՞ւ չէր խոսում «Սերժի վախտ». ««Սերժի վախտ խոսում էր ընդամենը երկու մարդ՝ Սերժ Սարգսյանը և Նիկոլ Փաշինյանը, այն էլ պարզվեց, որ վերջինս կեսը սուտ էր ասում: Իրականում, ես Սերժ Սարգսյանի ժամանակ զբաղեցրել եմ երկու պաշտոն՝ եղել եմ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալը, այնուհետև՝ դեսպան: Դուք ճանաչո՞ւմ եք այսօրվա այն անձնավորությանը, որը զբաղեցնում է նմանատիպ պաշտոն: Նա խոսո՞ւմ է, ես չեմ տեսել: Իսկ դեսպան լինելու ընթացքում ընդունված չէ, որ դեսպանները քննարկեն ներքաղաքական հարցեր»,- ասել է Մ. Մինասյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում |