«Նիկոլ Փաշինյանը չի հերքել այն, ինչ ես պատմեցի օրեր առաջ». Միքայել Մինասյան
![]() 501 Երեքշաբթի, 05 մայիսի, 2020 թ., 22:24 Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան, ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի հերքել այն, ինչ ինքը պատմել է օրեր առաջ. «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով հերքում է ամեն ինչ և բոլորին, չի հերքել այն, ինչ ես պատմեցի օրեր առաջ, և չի հերքել այն, ինչ Արթուր Վանեցյանը հայտարարեց ամիսներ առաջ: Նիկոլ Փաշինյանն այն ժամանակվա ԱԱԾ տնօրենին հանձնարարել էր հանդիպել ինձ հետ Հռոմում և քննարկել գործարք՝ ես դադարում եմ զբաղվել ՀՀ-ում հասարակական և քաղաքական գործունեությամբ, բոլոր քրեական հետապնդումները դադարում են, կամ շատանում են, եթե ես հրաժարվում եմ, ես մուծում եմ սիմվոլիկ գումար ինչ-որ «իքս» հիմնադրամի: Թե ինչու չի հերքել, ես շատ լավ գիտեմ, գիտի նաև ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը»,- ասել է Մ. Մինասյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |