«Մարդկային գործոնը չեմ բացառում, բայց պետք է իրականացվի համապատասխան փորձաքննություն». Ազգային գրադարանի տնօրեն
Ուրբաթ, 15 մայիսի, 2020 թ., 15:15
«Կորուստների չափի մասին տեղեկատվություն չենք կարող հրապարակել, դա կգնահատվի համապատասխան փորձաքննությունից հետո, բայց հստակ կարող ենք ասել, որ թվայնացված ամբողջ նյութը, ողջ բազան առանձին կրիչներով արխիվացված, պահված են»,- այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Ազգային գրադարանի տնօրեն Հրաչյա Սարիբեկյանը՝ անդրադառնալով թվայնացված արխիվի նյութերի կորստի վերաբերյալ հարցին:
Նրա խոսքով՝ դատելով սերվերային սարքերի արտաքին տեսքից և ելնելով մասնագետների զննումից, կարող են ասել, որ այդ ամբողջ ինֆորմացիան կարող է պահպանված լինել նաև սերվերներում: Ըստ տնօրենի՝ գրադարանում թվայնացված էին մինչև 20-րդ դարի նյութերը:
Ազգային գրադարանի ղեկավարությունը դիմել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը. պետք է համապատասխան փորձաքննություն կատարվի պարզելու՝ մարդկային միջամտությո՞ւն է եղել, թե՞ պատճառը տեխնածին է:
Հարցին՝ մարդկային գործոնը բացառո՞ւմ է, Հ. Սարիբեկյանն ասաց, որ ոչինչ չի բացառում:
Հիշեցնենք, նախօրեին Հայաստանի ազգային գրադարանը հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ մայիսի 10-ին ինտերնետ կապի խափանման և ՀԱԳ էլեկտրոնային շտեմարանների առցանց անհասանելիության պատճառները պարզելու նպատակով ՀԱԳ աշխատակիցները շենքի պահպանությունն իրականացնող ոստիկաններից մեկի ուղեկցությամբ որոշ էլեկտրական սարքեր հայտնաբերել են ծխեցված վիճակում: Արտակարգ դրության պայմաններում գրադարանն աշխատել է միայն առցանց, իսկ սերվերները կարգավորվել են հեռավար կերպով: