Ավելի քան 110 երկիր միացել է Ավստրալիայի կոչին՝ հետաքննել համավարակի պատճառները
Ավելի քան 110 երկիր միացել է Ավստրալիայի կոչին՝ հետաքննել ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման պատճառներն ու հանգամանքները։ Այս մասին այսօր հայտնել է Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Մարիս Փեյնը, գրում է The Australian-ն։
Նախարարը նշել է, որ «աշխարհը ցանկանում է պատասխաններ ստանալ համաճարակի պատճառած ճգնաժամի հանգամանքների վերաբերյալ, որոնք հետագայում թույլ կտան խուսափել նմանատիպ աղետներից»:
Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը հավելել է, որ հետաքննությունը նպատակ չունի մեղադրել որևէ երկրի:
Հետաքննության անցկացման առաջարկին միացել են Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Հնդկաստանը, Ինդոնեզիան, Կանադան, Նոր Զելանդիան, Ճապոնիան, ԵՄ անդամ բոլոր 27 երկրները: Ավելի ուշ կոչին միացել են նաև աֆրիկյան մի շարք երկրներ․ ընդհանուր թիվը հասել է 116-ի: