«Դեռ հարց կլինի՝ տան մեջ էլ դիմակի կրումը պարտադիր կլինի, թե՞ ոչ». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 311 Չորեքշաբթի, 27 մայիսի, 2020 թ., 12:20 «Եթե կա ախտորոշված 7 հազար դեպք, նշանակում է՝ կա 14 հազար վարակակիր: Այդ 14 հազարի 90 տոկոսը չգիտի, որ ինքը վարակված է: Դրա համար է, որ դիմակ կրելը պետք է լինի դե ֆակտո պարտադիր: Եթե դե ֆակտո պարտադիր լինելու մեր ուղերձը չընդունվի, մենք հաջորդ քայլով նաև դե յուրե պարտադիր կդարձնենք բոլոր տեղերում: Այսինքն՝ պարտադիր կդարձնենք, որ եթե մարդը մեն մենակ նստած է զբոսայգում և 10 կմ շառավղով ոչ մի ուրիշ մարդ չկա, մենք պարտադիր կդարձնենք դիմակ կրելը: Այսինքն, եթե կա առանց դիմակի մարդ, նա պետք է տուգանվի»,- կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Մենք դիմակի կրումը պարտադիր կդարձնենք ամեն տեղ, դեռ հարց կլինի՝ տան մեջ էլ դիմակի կրումը պարտադիր կլինի, թե՞ ոչ: Սա իհարկե չափազանցություն է, բայց կարող ենք որոշում կայացնել, որ հենց մարդը տնից դուրս եկավ առանց դիմակի, կտուգանվի»,- ասաց նա: |