Մեղրիում 8 նոր դեպք է հաստատվել
![]() 289 Հինգշաբթի, 28 մայիսի, 2020 թ., 15:00 Սյունիքի մարզպետարանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարկվել է մարզպետ Հունան Պողոսյանի հայտարարությունը․ «Հարգելի՛ սյունեցիներ, վերջին օրերի վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ, չնայած բազմաթիվ զգուշացումներին և հորդորներին՝ շարունակում ենք անզգույշ լինել, ինչը հանգեցնում է Սյունիքում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության նոր օջախների ու հաստատված դեպքերի։ Այսօր Մեղրիում հաստատված 8 նոր դեպք ունենք․․․ Կրկին ու կրկին կոչ ենք անում ու պահանջում՝ . լինե՛լ զգույշ ու պատասխանատու, քանզի վարակի տարածման ակտիվ կամ պասիվ ընթացքը կախված է յուրաքանչյուրիս վարքից․ . հնարավորինս բացառե՛ք շփումները, . կրե՛ք անհատական պաշտպանիչ միջոցներ, . կիրառե՛ք ախտահանիչ նյութեր, . պահպանե՛ք սոցիալական հեռավորությունը։ Մեկ անզգույշ հանդիպում, մեկ անտարբեր վերաբերմունք և ահա՝ ունենք այս նոր 8 դեպքը․․․ Եվս մեկ անգամ հորդորում ենք՝ չկազմակերպել ու չմասնակցել զանգվածային միջոցառումների։ Հարգելի՛ քաղաքացիներ, անձնական պատասխանատվությամբ ու լրջությամբ մոտենանք ստեղծված իրավիճակին»։ |