«ՄԻԵԴ-ի հրապարակած կարծիքն իմ ակնկալիքներին համապատասխանում է». Քոչարյանի պաշտպան
![]() 299 Ուրբաթ, 29 մայիսի, 2020 թ., 23:55 «ՄԻԵԴ-ի հրապարակած կարծիքն ինձ համար համարյա ամբողջությամբ (պլյուս-մինուս՝ ինչ-որ փոքր նյուանսներով) համապատասխանում է առնվազն իմ ակնկալիքներին»,- այսօր «5-րդ ալիք»-ի եթերում ասել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ Արամ Օրբելյանը: Նրա խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ը ոչ կարող էր ասել, որ կա խախտում, ոչ էլ կարող էր ասել, որ չկա խախտում. «Այն ժամանակ շատ էր մանիպուլացվում, թե ինչու պետք է ՄԻԵԴ-ը մեր սահմանդրականության հարցը լուծի: ՍԴ-ն շատ հստակ հարցադրումներ է արել, և ՄԻԵԴ-ը պետք է պատասխաներ այս հարցերին: ՄԻԵԴ-ը չէր կարող 16-րդ արձանագրության շրջանակներում ասել՝ սա համապատասխանում է, կամ չի համապատասխանում»,- նշել է փաստաբանը: Հարցին, թե ՍԴ-ին որոշում կայացնելու համար բավարա՞ր է այդ խորհրդատվական կարծիքը, Օրբեյանն ասել է. «Դա պետք է որոշի ՍԴ-ն: Իմ անձնական կարծիքով՝ այս գործընթացի և համապատասխան հոդվածների հակասահմանդրականությունն ակնհայտորեն պարզ էր 2018-ի ամռանից, այսինքն՝ երբ գործընթացը սկսվեց, այն արդեն հակասահմանդրականության խնդիր ուներ»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |