«Կառավարությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարն ուղղակիորեն ձախողել է». Մանե Թանդիլյան
![]() 238 Չորեքշաբթի, 03 հունիսի, 2020 թ., 12:35 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը՝ լրագրողների հետ զրույցում գնահատելով կառավարության քայլերը կորոնավիուսի դեմ պայքարում, կարծիք հայտնեց, որ գործադիրը կորոնավիրուսի դեմ պայքարը, ուղղակիորեն, ձախողել է: «Ինչո՞ւ, որովհետև յուրաքանչյուր միջոցառում անհրաժեշտ էր անել ճիշտ ժամանակին, երբ դրա կարիքը կար: Այն միջոցառումների մասին, ինչ այսօր խոսում են Առողջապահության նախարարն ու վարչապետը, պետք էր անել ավելի վաղ՝ ճիշտ ձևաչափերով»: Մ. Թանդիլյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսի նկատմամբ անլուրջ վերաբերմունքը կառավարության մեղքով է տարածվել ժողովրդի մեջ: «Հույս ունեմ, որ մեր քաղաքացիներն ավելի խոհեմ կգտնվեն, քան կառավարությունը, ով ժամանակին հեգնում էր վիրուսի տարածումը: Այս պահին մենք ուղղակի պետք է դիմենք ժողովրդին և ասենք՝ հարգելի՛ քաղաքացիներ, միգուցե հարմար չէ դիմակ կրելը, ախտահանելը ձեռքերն ամեն պահի և կատարել մնացած բոլոր միջոցառումները։ Այն միգուցե ամբողջությամբ չի ապահովում, բայց իմ պատկերացմամբ նվազեցնում է վարակի տարածումը»,- ասաց պատգամավորը: