«Ո՞վ էր, որ Մարտի մեկի գործով Ծառուկյանին չներգրավեց որպես մեղադրյալ-մասնակից-կազմակերպիչ»․ Հայկ Գրիգորյան
![]() 263 Շաբաթ, 06 հունիսի, 2020 թ., 13:00 «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության լրատվության ղեկավար Հայկ Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իսկ ով ԲՀԿ ներկայացուցչին բերեց մտցրեց կառավարություն ու փոխվարչապետ նշանակեց, ով բերեց ԲՀԿ ԱԺ դարձրեց խմբակցություն, ով Մուկուչյանին պահեց որպես ԿՀԸ նախագահ, ով օլիգարխին դարձրեց սեփականատեր, ով չփոխեց ընտրական օրենսգիրքն ու Սահմանադրությունը, որ ԲՀԿ ու Լուսավորի նման կուսակցությունները չվերահսկվող գումար ստացան միշիկներից ու մկներից, ու կարողացավ ընտրություններին կաշառք բաժանել ու ստանալ գովազդային առավելություններ օրինական ձևերով ու մտան ԱԺ, ով էր որ մարտի մեկի գործով Ծառուկյանին չներգրավեց որպես մեղադրյալ-մասնակից-կազմակերպիչ։ Իշխող ուժն է իրավիճակի համար միակ պատասխանատուն։ Իսկ ԱԺ կարող էինք լինել ազգային ուժեր, ովքեր նախկին որևէ կուսակցության և ուժի հետ կապ չունեին, այդ թվում՝ Ազգային առաջընթաց կուսակցություն։ Բայց դրա փոխարեն Նիկոլը ընտրեց ԲՀԿ ու Լուսավոր, ընտրեց բարեփոխումներ չանելու ճանապարը, ընտրեց կուսակցական քայլած բայց ոչ պրոֆեսիոնալ մարդկանց, մերժեց համախմբումը ազնիվ ուժերի հետ, մերժեց զարգացումը, ընտրեց հին կանոնները, նախընտրեց պահպանել գրեթե բոլոր իրավապահ համակարգը։ Բնականաբար որևէ լուրջ փոփոխություն չէր լինելու»։ |