«Այստեղ եկել եմ՝ իրավապահներին աջակցելու համար». Վարդգես Գասպարի
![]() 352 Կիրակի, 14 հունիսի, 2020 թ., 11:50 Այսօր՝ վաղ առավոտից ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացնում ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը: Արդեն հայտնել էինք, որ Ծառուկյանի առանձնատան տարածքում այժմ քաղաքացիներ են հավաքվում և ակցիա իրականացնում: Նրանց թվում է նաև քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին: Ի տարբերություն առանձնատան տարածքում հավաքվածների՝ Գասպարին սատարում է իրավապահներին. «Այստեղ եմ իրավապահներին սատարելու համար: Մենք պետք է աջակցենք իրավապահներին՝ օրինական գործողությունների համար»,- ասաց նա: Գասպարիի խոսքով՝ այժմ իրականացվող գործողությունները ճիշտ են և օրինական. «Ես այստեղ եկել եմ, որ հանրային ճնշում չբանեցվի իրավապահների նկատմամբ, որ իբր հանրությունը դրան դեմ է: Ես՝ որպես հանրության մեկ ներկայացուցիչ, դեմ չեմ, աջակցում եմ, որ իրավապահներն իրենց իրավաչափ գործողությունները իրականցնեն, դա կլինի ինչ-որ օլիգարխի տան խուզարկությունը, թե անձնապես իմ տունը խուզարկելը»,- ասաց Գասպարին: |