«Տեսել ենք, գիտենք, թե ովքեր ինչպես են դիրքավորվել պետության զավթման ժամանակահատվածում». Արթուր Սաքունց
![]() 1298 Երկուշաբթի, 15 հունիսի, 2020 թ., 02:05 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կազմակերպված քրեական խմբավորումները ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների համակարգերի թիվ մեկ մարտահրավերներն են, որոնք գոյություն ունեն միմիայն տարատեսակ կոռուպցիոն մեխանիզմների, կոռումպացված պաշտոնատար անձանց, ժողովրդավարական և մարդու իրավունքների արժեքներից զուրկ տարատեսակ քաղաքական, հասարակական գործիչների՝ որպես մաֆիայի խոսնակների աջակցության շնորհիվ։ Երբ պետությունը ջանքեր է գործադրում կազմակերպված քրեական խմբավորման գործունեության տարածքները կրճատելու ուղղությամբ, ապա այդ խոսնակներն սկսում են անհանգստանալ և մտահոգվել։ Տեսել ենք, գիտենք, թե ովքեր ինչպես են դիրքավորվել պետության զավթման ժամանակահատվածում և զարմանալի չէ ներկայիս խանգարմունքները։ Ծովահրեշը (спрут) պետք է արմատախիլ արվի մեր կյանքից ու վերջ»: |