«Դա ընդունում եմ քաղաքական, որովհետև, եթե պապուս թվի, որ թվի գործերը նայելով, այսօր ես սեփականատեր եմ». Գագիկ Ծառուկյան
![]() 456 Կիրակի, 14 հունիսի, 2020 թ., 23:30 Քիչ առաջ՝ դուրս գալով ԱԱԾ շենքից, որտեղ նա հարցաքննվեց 9 ժամ, Գագիկ Ծառուկյանն ասաց. «Մենակ մի հարցի եմ պատասխանում, այսօրվա բոլոր կատարած գործողությունները, որը տեղի են ունեցել իմ ելույթից հետո, ես բոլորը դա ընդունում եմ քաղաքական: Ես ինչ որ ասել եմ, մնացած բոլոր հարցերին կպատասխանեմ: Կան թղթեր, սարքած թղթեր, ամեն ինչը եթե եղել ա, իմ հայտարարությունից հետո, դա միայն քաղաքական եմ ես համարում: Քննությունը կատարվում ա, որը լիարժեք բոլորդ էլ տեղյակ կլնեք, դա, ասենք թե, կարաք դիմեք համապատասխան օրգաններին: Բայց ես ասում եմ՝ դա ընդունում եմ քաղաքական, որովհետև եթե պապուս թվի, որ թվի գործերը նայելով, ասելով, ես ասում եմ, այսօր ես սեփականատեր եմ, ոչ մի կառավարման հետ գործ չունեմ և բոլորը ես ընդունում եմ իմ ելույթից հետո: Ելույթից առաջ լիներ, կարար լիներ 50:50, բայց այսօր ես ընդունում եմ իմ ելույթից հետո: Շնորհակալություն, բոլորդ գնացեք տուն»: |