«Ծառուկյանը գործել է պարտադրված, լավություն չի արել Նիկոլ Փաշինյանին»․ Արուսյակ Ջուլհակյան
![]() 358 Երկուշաբթի, 15 հունիսի, 2020 թ., 09:30 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ըմբոստ, բայց բնավ ոչ որոտընդոստ գործընկերս՝ Գևորգ Պետրոսյանը, աջ ու ձախ հայտարարում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը Գագիկ Ծառուկյանին է պարտական վարչապետ դառնալու համար: Հուշագիր է երեսով տալիս: Ստիպված եմ հիշեցնել գործընկերոջս, որ Ծառուկյանը լավություն չի արել Փաշինյանին, այլ ստիպված է եղել նախ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից 5 րոպե առաջ հայտարարել, որ միանում է հեղափոխությանը, ապա օրեր անց, Կարեն Կարապետյանի հետ մի լավ արիշ-վերիշ անելուց հետո հայտարարել, որ վարչապետի թեկնածու չի առաջադրի. «Ժողովուրդը պետք է որոշի առաջադրելու այդ թեկնածուին։ Իմ ամբողջ թիմով մեկ մարդու պես մեր ձայնը տալու ենք ժողովրդի թեկնածուին։ Թեկնածու չենք առաջադրելու, պաշտպանելու ենք ժողովրդի ներկայացրած թեկնածուին»: Հետո հոկտեմբերի 2-ին ՀՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի հետ միասին գալիք արտահերթ խորհդարանական ընտրությունները վիժեցնելու ձախողված փորձից հետո ստիպված եղավ հոկտեմբերի 8-ին կնքել այդքան չարչրկված հուշագիրը, որով կրկին պարտավորվեց չառաջադրել վարչապետի թեկնածու, թույլ տալ, որ Ազգային ժողովն արձակվի: Այս բոլոր դրվագներում Գագիկ Ծառուկյանը գործել է պարտադրված, լավություն չի արել Նիկոլ Փաշինյանին: Իսկ պարտադրել է նրան փողոցում 100 հազարներով կանգնած քաղաքացին: Եթե կարողանար, չէր ստորագրի: Ես իհարկե հասկանում եմ, որ գործընկերոջս համար խորթ է, որ իշխանության հարցն այլևս չի որոշվում կուլիսներում ու նեղ «կռուգերում»: Բայց նա ստիպված է հասկանալ և ընդունել, որ Փաշինյանին վարչապետ դարձրել է ոչ թե Ծառուկյանը, այլ Հայաստանի իշխանության միակ կրողը՝ ՀՀ քաղաքացին: Այսուհետ միայն էդպես է լինելու: Համակերպվե՛ք»: |