![]() 256 Ուրբաթ, 26 հունիսի, 2020 թ., 08:30 Հանրապետության տարածքում՝ Հունիսի 29-30-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Հունիսի 26-ին հիմնականում հյուսիսային շրջաններում, 27-28-ը շրջանների զգալի մասում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ՝ քամու ուժգնացում՝ 20-25 մ/վ: Առանձին վայրերում հնարավոր է նաև կարկուտ: Քամին՝ հյուսիս-արևելյան՝ 3-8 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանը հունիսի 27-ի ցերեկը կնվազի 6-8 աստիճանով: Երևան քաղաքում՝ Հունիսի 29-30-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Հունիսի 26-ի երեկոյան ժամերին, 27-28-ը սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ հնարավոր է քամու ուժգնացում՝ 20-22 մ/վ: Երևան քաղաքի հունիսի 26-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. · Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 37.10C (1985թ.) · Օդի նվազագույն ջերմաստիճան՝ 11.20C (1988թ.) · Օդի միջին օրական ջերմաստիճան՝ 24.20C Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |