«Ես, միևնույն է, գնալու եմ Փարիզ և Café de la Paix-ում սուրճ եմ խմելու»․ Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 357 Ուրբաթ, 26 հունիսի, 2020 թ., 13:10 ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ես, միևնույն է, գնալու եմ Փարիզ և Café de la Paix-ում սուրճ եմ խմելու Մինչ իշխանությունը ջղայն հրովարտակներով որոշում է, թե ո՞ր քաղաքական ուժերին է թողնելու հաջորդ խորհրդարանի դռնից ներս, մինչ ողջ իրավապահ համակարգը լծված է մեր համախոհներին, ընկերներին, ծանոթներին տարբեր քաղմասերում և քրեական հետախուզության տարբեր բաժիններում ամենաանհեթեթագույն հարցերն ուղղելով, օրինակ՝ Կաննի կինոփառատոնի մասնակից և հաղթող ծանոթիս ուղղել են հնարավոր հարցերից ամենաապուշագույնը՝ դուք ԲՀԿ քարոզարշավի ժամանակ Նաիրա Զոհրաբյանի ցուցումով պլակատ բռնե՞լ եք, թե՝ ոչ, մինչ բարձրագույն իշխանության հանձնարարությամբ տարբեր տրամաչափի նախարարներ, պատգամավորներ և նրանց հավասարեցված անձիք որոշում են մեր ինտելեկտի գործակիցը և այդ խիստ ինտելեկտուալ դեբատին ակտիվորեն ներգրավվում են նաև Գյումրի-Երևան քայլարշավի այն պաշտոնյաները, ում IQ չի ձգում անգամ նվազագույն 20 գործակցի շեմը, ԵՄ-ն կայացնում է որոշում հուլիսի 1-ից բացել օդային սահմանը և, բնականաբար, կազմում է սև երկրների ցուցակ, որոնց համար ԵՄ օդային սահմանը մնալու է փակ։ Հ.Գ. Այսօր արձանագրվել է կորոնավիրուսով 759 վարակի և մահվան 13 դեպք։ |