![]() 270 Շաբաթ, 27 հունիսի, 2020 թ., 08:30 Հանրապետության տարածքում՝ Հունիսի 27-28-ը շրջանների զգալի մասում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ՝ քամու ուժգնացում՝ 20-25 մ/վ: Առանձին վայրերում հնարավոր է նաև կարկուտ: Հունիսի 29-30-ը, հուլիսի 1-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Քամին՝ հյուսիս-արևելյան՝ 3-8 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանը հունիսի 27-ի ցերեկը կնվազի 6-8 աստիճանով: Երևան քաղաքում՝ Հունիսի 27-28-ը սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ՝ քամու ուժգնացում՝ 20-22 մ/վ: Հունիսի 29-30-ը, հուլիսի 1-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Երևան քաղաքի հունիսի 27-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. · Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 37.60C (1993թ.) · Օդի նվազագույն ջերմաստիճան՝ 10.70C (1994թ.) · Օդի միջին օրական ջերմաստիճան՝ 23.70C Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |