«Տղաներ և աղջիկներ, դուք հիմա՞ր եք». Արուսյակ Ջուլհակյան
![]() 432 Շաբաթ, 27 հունիսի, 2020 թ., 19:45 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մերժվածների խմբակը հիմա էլ իր ողջ մեդիառեսուրսով ու տառավճարով աշխատող գրչակներով հարձակվել է Նախագահ Արմեն Սարգսյանի վրա։ Հանգիստ չեն գտնում էն մտքից, որ նախագահի պաշտոնում ընտրել են մեկին, որն իրենց շահերը սպասարկելու փոխարեն, իրենց անհասկանալի պատճառներով, ծառայում է ժողովրդին։ Պատկերացնո՞ւմ եք։ Ոչ ավել, ոչ պակաս՝ ժողովրդին։ Ո՞վ էր նման բան տեսել «ցարի» տարիներին։ Մեղա-մեղա՜։ Թե բա՝ որտե՞ղ եք տեսել, որ նախագահը ստորագրի իր լիազորությունները սահմանափակող օրենքը։ Քաղաքացիության հարց եք բարձրացնում։ Հուսամ՝ չեք ակնարկում, որ Սահմանադրություն ու օրենք եք ձեր ձեռամբ ու սթափ գիտակցությամբ խախտել ժամանակին՝ ելնելով նեղ կուսակցական և անձնական շահերից։ Հասկանում եմ՝ դժվար եք համակերպվում նրա հետ, որ ձեր փնթի սխալներն արձանագրում ու ուղղում են ձեր կողմից այդքան ատելի «ոչ հարգելի տգետները», ինչպես սիրում եք նրանց կոչել ձեր շմայսապրոֆեսորական բարձունքից։ Բայց համակերպվեք, տգետը դուք եք։ Տգետ և մերժված։ Դժվար է կորցնել վերջին բաստիոնը, վերջին հենասյունը, վերջին դիրքապահին։ Բայց ոչ ոք չէր խոստացել, որ հեշտ է լինելու։ Համակերպվե՛ք»: |