«Կաթողիկոսի և այլ հոգևորականների հայտարարությունները թող մնան իրենց խղճին». Արայիկ Հարությունյան
![]() 222 Հինգշաբթի, 09 հուլիսի, 2020 թ., 20:10 «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարակայի լինել-չլինելու հետ կապված քննարկումները բազմաթիվ մեկնաբանությունների տեղիք են դարձել: Օրինակ, հնչում են տեսակետներ, թե ներկայիս իշխանությունը լավ հարաբերություններ չունի Հայ առաքելական եկեղեցու հետ: Հիշեցնենք՝ ապրիլի 14-ին Գարեգին Երկրորդը կոչ էր արել ազատ արձակել Ռոբերտ Քոչարյանին: Թեմայի առնչությամբ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ասել է. «Կարծում եմ՝ քաղաքական գործընթացներում կաթողիկոսի և այլ հոգևորականների գործողությունները և հայտարարությունները թող մնան նրանց խղճին, նրանց սեփականությունն են և իրենք դրա համար թող պատասխան տան: Ինչ վերաբերում է պետությանն ու իշխանությանը, մեր իշխանությունը որևէ խնդիր չունի Հայ առաքելական եկեղեցու հետ: Մեր իշխանության մեջ և Կառավարությունում չեմ կարող ասել, որ բոլորը, բայց գիտեմ, որ շատերը Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ են և ուզում են, որ մեր եկեղեցին լինի շատ ուժեղ, որովհետև այն մեր պատմության, իրականության և ապագայի անբաժանելի մասն է»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |