Կարեն Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման հանձնաժողով
![]() 333 Ուրբաթ, 10 հուլիսի, 2020 թ., 22:05 ՀՀ Վարչապետի որոշմամբ՝ ՀՀ հասարակական գործիչ, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման հանձնաժողով հետևյալ կազմով՝ Հ. Արշակյան - ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար (հանձնաժողովի նախագահ), Կ. Բրուտյան - ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ, Վ. Տերտերյան - ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ, Ա. Սմբատյան - ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ, Տ. Վիրաբյան - Երևանի քաղաքապետի տեղակալ, Վ. Մովսիսյան - ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյան - Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի լուսարարապետ, Ա. Իսկանդարյան - «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն, Ս․ Վարդանյան - Կ. Վարդանյանի ընտանքի անդամ Վարչապետը հանձնարարել է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարին 20-օրյա ժամկետում իրեն ներկայացնել համապատասխան առաջարկություն՝ հանձնաժողովի ներկայացրած հուղարկավորման ծախսերի մասին հաշվետվության հիման վրա: |