«Ավազակապետության տարիներին ադրբեջանցիներից խոշոր գումար վերցնելով՝ Պառավաքարի ջրամբարից ջուր են տալիս նրանց». Սուրեն Մելիքյան
![]() 683 Երկուշաբթի, 20 հուլիսի, 2020 թ., 00:10 Օգտատեր Սուրեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տավուշի մարզպետ պարոն Չոբանյանին: Մեծարգո մարզպետ, ավազակապետության տարիներին ադրբեջանցիներից խոշոր գումար վերցնելով Պառավաքարի ջրամբարից ջուր են տալիս թուրքերին: Ես այդ ջրամբարը կառուցել եմ մեր ժողովրդի համար, բայց բաքվի ՎՊՇ-ն ավարտած տականքները Պառավաքարի ջրամբարի ջրով ապահովում են թուրքերի գյուղմթերքի արտադրությունը: Դիմելով Ձեզ, խնդրում եմ կանխել ազգադավ այդ գործառույթները և ջրամբարից ջուր չտալ թուրքերին: Ջրամբարը չի կառուցվել, որպեսզի օլիգարխ, ազգադավ թափթփուկները հիդրոէլեկտրոկայանի անվան տակ, ջուր տան թուրքերին՝ գումարն արտասահմանյան բանկերի միջոցով ստանալու համար: Ջրամբարից սնվող բոլոր մասնավոր օբյեկտները, որոնց միջոցով այդ ջուրը գնում է դեպի Ադրբեջան, պետք է քանդվի: Սա օրվա հրամայականն է: Եթե կառավարությունն անհապաղ չդադարեցնի այդ օբյեկտների գործունեությունը և չքանդի, այդ դեպքում ժողովուրդը պետք է այն քանդի: Սիրելիʹ շամշադինցիներ, ձեր ջրով թուրքերը մեծ եկամուտներ են ստանում, զինվում և կրակում ձեզ վրա: Միʹ կերակրեք թշնամուն, միʹ հզորացրեք թշնամուն, ազգադավ տականքներին շանսատակ արեք»: |