«Ցանկացած իրավաբան, եթե հարգում է իր մասնագիտությունը, պետք է հրաժարվի իրեն ՍԴ անդամի թեկնածու առաջադրումից». Ավ. Իշխանյան
![]() 228 Ուրբաթ, 24 հուլիսի, 2020 թ., 22:00 «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մասնագիտական արժանապատվություն ՀՀ Կառավարությունը (Նիկոլ Փաշինյանը) հաստատել է ՍԴ անդամության թեկնածու Վահրամ Ավետիսյանին։ Թեկնածուի անվան հետ կապված մեծ աղմուկ է բարձրացել։ Շատերը զայրացած են, որ կառավարությունը (Նիկոլ Փաշինյանը) թեկնածուին ընտրել է առանց մրցույթի, այսպես ասած, ոչ թափանցիկ ձևով։ Որոշ գործիչներ էլ, անակնկալի գալով, որ իրենց ցանկալի թեկնածուն չի առաջադրվել, հիշել են Վահրամ Ավետիսյանի դատավոր հորն ու «զայրացած» հիշել նրա դատական ակտերը։ Հետաքրքիր է, նույն տրամաբանությամբ, Հայաստանում ցանկացած պաշտոնի հավակնող թեկնածուն պետք է ապացուցի, իր «հեղափոխության նվիրյալ» լինելն ու որևէ առնչություն չունենալը նախկինների հետ՝ հարազատ, բարեկամ, ընկեր։ Այդպիսի կարգ էր գործում ԽՍՀՄ-ում, երբ մարդիկ կեղծում էին իրենց կենսագրությունները, ներկայանալով որպես կա՛մ բանվորական, կա՛մ գյուղացիական ընտանիքից սերած։ |