Իսրայելում ձմերուկից վառելիք ստանալու տեխնոլոգիա է մշակվել
Իսրայելցի մասնագետներին հաջողվել է ձմերուկից վառելիք ստանալու տեխնոլոգիա մշակել, հաղորդում է Evo-rus.com տեղեկատվական-լրատվական պորտալը։
Խոսքը մալազիական ձմերուկի մասին է, որն աճեցնում են սերմերի համար: Այս ձմերուկների կեղևն ու միջուկը, որպես կանոն, զանգվածի 97%-ն են կազմում: Դրանք նետում են որպես թափոններ։
Հայֆայի համալսարանի աշխատակիցները մի քանի տասնյակ ձմերուկ են հավաքել, որից հետո հյութից ֆերմենտացրել են կենսաէթանոլ: Գիտնականները ենթադրում են, որ այս վառելիքի շնորհիվ մարդիկ ավելի քիչ կախված կլինեն ածխից, բնական գազից ու նավթից:
Բացի այդ, էթանոլը ներառված է որպես ախտահանող նյութերի հիմնական բաղադրիչ:
Մասնագետները նաև պարզել են, որ ձմերուկի թափոնները կարող են օգտագործվել լիկոպին արտադրելու համար՝ սննդային հավելանյութ, որն ունի հակաօքսիդիչ հատկություններ: