«Ինչո՞ւ Ալիևը չի «սիրում» Սորոսին». Գագիկ Համբարյան
![]() 250 Ուրբաթ, 31 հուլիսի, 2020 թ., 20:00 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Ինչո՞ւ Ալիևը չի «սիրում» Սորոսին Մեր արևելյան հարևան, բռնապետ Իլհամ Ալիևը երեկ Բալաքենում հերթական ASAN կենտրոնի բացման ժամանակ ելույթ է ունեցել և հայտարարել, որ Հայաստանի այս իշխանությունները Սորոսի գործակալներն են... Շատ հետաքրքիր է, որ Իլհամ բաբայի այս ելույթը հաջորդեց Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հուլիսի 29-ին հայաստանյան երեք հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցին, որի ժամանակ Քոչարյանը ևս անդրադարձավ իշխանատեղափոխությունից հետո Հայաստանում Ջորջ Սորոսի կողմից հովանավորվող ՀԿ-ների ներկայացուցիչների իշխանական մաս կազմելու փաստին և դրա ազդեցությանը մեր հասարակության վրա... Իլհամ բաբայի ելույթը հայաստանյան սորոսականներն սկսեցին օգտագործել հօգուտ Նիկոլի իշխանության, որի փայատերերից մեկն իրենք են, արդեն տեղեկատվական արշավ սկսեցին, որ Սորոսի թշնամիները միայն հակաժողովրդավարական և կոռումպացված հայաստանյան ուժերն են և Ադրբեջանի բռնապետը, ինչպես նաև մեկ անգամ ևս Իլհամի ելույթի միջոցով կփորձեն «ապացուցել», որ իրենց առաջնորդը՝ Ջորջ Սորոսը, կապ չունի Իլհամի հետ, ով, ըստ վարկածներից մեկի, հովանավորել է Հայաստանում տեղի ունեցած, այսպես կոչված, թավշյա հեղափոխությունը... Հ. Գ. Ամեն դեպքում շատ տարօրինակ էր Քոչարյանի «սորոսաքննադատական» ելույթից հետո հանկարծ ունկնդրել Իլհամ բաբայի հակասորոսական հայտարարությունը...»: |