![]() 235 Ուրբաթ, 14 օգոստոսի, 2020 թ., 08:30 Հանրապետության տարածքում՝ Oգոստոսի 14-18-ի գիշերը և կեսօրից հետո առանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ՝ քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ արագությամբ, առանձին վայրերում սպասվում է նաև կարկուտ: Քամին՝ հարավ-արևմտյան՝ 3-8 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանն օգոստոսի 14-17-ն աստիճանաբար կնվազի 3-4 աստիճանով: Երևան քաղաքում՝ Օգոստոսի 14-17-ի գիշերը և երեկոյան ժամերին քաղաքի առանձին հատվածներում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ՝ քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ արագությամբ: Օգոստոսի 18-ին սպասվում է առանց տեղոումների եղանակ: Երևան քաղաքի օգոստոսի 14-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. · Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 38.50C (2001թ.) · Օդի նվազագույն ջերմաստիճան՝ 10.40C (1982թ.) · Օդի միջին օրական ջերմաստիճան՝ 26.70C Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |