«Ընտրությունների գլխավոր խորհրդանիշը տանիքի նորոգման համար տրվող թիթեղն ու գործափայտն էր». Հայկ Խանումյան
![]() 316 Հինգշաբթի, 20 օգոստոսի, 2020 թ., 04:25 Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ժեշտանչիների մասին Թույլ քաղաքացիական հասարակության պայմաններում, երբ գրեթե բացակայում է բարձր քաղաքացիական գիտակցությունը, բնակիչների մոտ առաջին պլան են մղվում կարճաժամկետ շահերը: Դրա համար էլ 2020 թ. համապետական ընտրությունների գլխավոր խորհրդանիշը տանիքի նորոգման համար տրվող թիթեղն ու գործափայտն էր: Հիմա, Արցախի պետական բյուջեի փոփոխություններով, առկա 968 մլն դրամին մոտ 500 միլիոն դրամ է ավելացնում տանիքների վերանորոգման համար բնակիչներին շինանյութի տրամադրմանը: «Ազատ հայրենիք» և «Միասնական հայրենիք» կուսակցություններն ամեն ինչ անելու են, որ բնակիչներն անընդհատ կախման մեջ լինեն պետական ծրագրերից: Վարվող քաղաքականությունն այնպիսինն է, որ մարդիկ տանիքի մատերիալ ստանալու և երեխային պետական որևէ կաբինետում աշխատանքի տեղավորելու հույսով ապրեն: Եվ այս հույսն էլ ընտրությունների ժամանակ վերածեն այս երկու կուսակցություններին տրվող ձայներին»: |