«Այդ նույն սուտը կրկնում են Քոչարյանի աջակիցները». Լյովա Եղիազարյան
![]() 287 Ուրբաթ, 21 օգոստոսի, 2020 թ., 09:40 «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Լյովա Եղիազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մի երիտասարդ հանրապետական Սերժի խայտառակ հարցազրուցը քննադատողներին վիրավորելուց հետո հայտարարեց, որ նա եղել է Շուշիի «Հարսանիք լեռներում» օպերացիայի թիվ մեկ պատասխանատուն: Սա չիմացության արդյունք չէ: Սա պատահական ասված խոսք չէ: Սա հանրապետական ջահելների համոզմունքն է: Այդ սուտը հետևողականորեն մտցրել են նրանց ուղեղները, որպեսզի չեղած տեղից հերոս կերտեն: Այդ նույն սուտը կրկնում են Քոչարյանի աջակիցները: Անկախ նրանից, թե ով իրեն կվերագրի որպես Շուշի օպերացիայի պատասխանատու, ստիպված եմ հիշեցնել: «Հարսանիք լեռներում» կամ «Հրազդան» գործողությունը մշակել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը Գուրգեն Դալիբալթայանի ղեկավարությամբ: Այն ստորագրել են Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Վազգեն Սարգսյանը: Հիմա դուք որոշեք, թե ովքեր են օպերացիայի պատասխանատուները»: |