Քաղաքացիները նստացույց են սկսել ԿԲ շենքի դիմաց
![]() 240 Ուրբաթ, 21 օգոստոսի, 2020 թ., 16:15 Մի խումբ քաղաքացիներ նստացույց են անում Կենտրոնական բանկի շենքի դիմաց: Նրանք պահանջում են մեկ տարի վարկային արձակուրդ տրամադրել: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանմ այցելել է նստացույցի մասնակիցներին: «Առանց աշխատելու ո՞նց ես ուզում վարկդ վճարես, ի՞նչ ես աշխատում. ամբողջ օրը ստեղ ես, հետո ընդեղ ես»,- դիմելով նստացույցի մասնակից Մանուել Մանուկյանին՝ հարցրեց պատգամավորը: «Չեմ վճարում»,- պատասխանեց Մանուել Մանուկյանը: «Մենք աշխատում ենք, չենք կարում վճարենք, հլը ձեր ասած հավելավճարն էլ ենք ստանում, էլի չենք կարում, բա դու առանց աշխատելու ո՞նց ես ուզում վճարես»,- ասաց Աղազարյանը: «Ես չեմ վճարելու էնքան ժամանակ, քանի երկիրն արտակարգ դրության մեջ ա... ես հյուրանոցում աշխատել եմ որպես շվեյցար, էսօր էդ աշխատանքը չունեմ»,-պատասխանեց Մանուել Մանուկյանը: |