«Թուրքիայից եկող վտանգը չեզոքացված չէ». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 296 Կիրակի, 23 օգոստոսի, 2020 թ., 00:05 Ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Որքան էլ զարմանալի լինի, մեր տարածաշրջանում Հայաստանը Թուրքիային զսպող միակ կենսական պետությունն է։ Թուրքիայի համար սովորական բնույթ կրող սահմաններ խախտելը, ինքնագործունեությամբ զբաղվելն այլ պետության սահմաններից ներս, չի աշխատում հենց մեր դեպքում։ Նա ՀՀ սահմաններին մոտենում է շատ զգուշությամբ։ Սակայն Թուրքիայից եկող վտանգը չեզոքացված չէ։ Այսօր Թուրքիան փոխել է իր մոտեցումները, նա ցանկանում է Նախիջևանում հաստատել լիակատար թուրքական իշխանություն, իսկ Ադրբեջանը տանել ամբողջությամբ թուրքական ուղիղ կառավարման տակ դրածո ղեկավարով։ Կհաջողվի արդյո՞ք Թուրքիային իրականացնել առանց ռազմական առճակատման գնալ տարածաշրջանում ազդեցության ընդլայնման, կարծում եմ՝ ոչ։ Ոչ, քանի որ այս բարդ և կարևոր տարածաշրջանում Թուրքիան փորձում է խցկվել միայնակ, սակայն ՌԴ-ի և Իրանի կողմից այն դիտարկվում է, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ։ |