«Իմ քայլը» հանդիպում է ՍԴ դատավորի թեկնածու Էդգար Շաթիրյանի հետ
![]() 250 Շաբաթ, 22 օգոստոսի, 2020 թ., 14:45 «Իմ քայլը» խմբակցությունն այս պահին հանդիպում է ՍԴ դատավորի թեկնածու Էդգար Շաթիրյանի հետ: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Էդգար Շաթիրյանը համաձայնություն է տվել որպես Կառավարության թեկնածու առաջադրվել Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում: «Կառավարությունը մինչ Վահրամ Ավետիսյանին այդ պաշտոնում առաջարկելը դիտարկել էր հենց Էդգար Շաթիրյանի թեկնածությունը՝ ցանկանալով հենց նրան էլ ի սկզբանե առաջադրել այդ պաշտոնում, սակայն վերջինին խանգարել է տարիքը, քանի որ միայն օգոստոսի 18-ին նա դարձավ 40 տարեկան, որը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի չորրորդ հոդվածի համաձայն, պարտադիր պայման է Սահմանադրական դատարանի դատավոր լինելու համար»,- այս մասին գրել էր «Ժողովուրդ»-ը: Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Վահրամ Ավետիսյանը ՍԴ դատավորի պաշտոնում ընտրվելու մասին համաձայնությունը հետ կանչելու դիմում է ներկայացրել: Հիշեցնենք՝ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի պաշտոնում առաջադրել է Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը, Դատավորների ընդհանուր ժողովը՝ Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածությունը: |