«Երկիրն այսօր մեկ այլ բանի մեջ է խեղդվում». Անի Սամսոնյան
![]() 615 Ուրբաթ, 28 օգոստոսի, 2020 թ., 05:10 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մենք այլևս չենք խեղդվում Սերժ Սարգսյանի «գաղջ» մթնոլորտում: Այսպես է համոզել և շարունակում համոզել իշխանությունը հանրությանը: Իմ համոզմամբ՝ երկիրն այսօր մեկ այլ բանի մեջ է խեղդվում՝ սև ու սպիտակի թմբիրի: Տարբեր հարցերով քաղաքացիների արդար բողոքի ձայնը բախվում է պիցցայակերների, դավաճանների, սևերի, սաբոտաժ անողների և հեղափոխական իշխանությանը հոգեբանորեն հալածողների բանավեճին ու վարկաբեկվում: Սա ես չեմ ասում, այլ այն մարդիկ, ովքեր բողոքում են Կառավարության շենքի առջև և նրանց հետ վարվում են այնպես, ինչպես վարվում են մեզ հետ և բոլոր նրանց հետ, ովքեր ունեն իրենց կարծիքը, բայց վախում են արտահայտել այն: Ըստ էության՝ ինչպես նախկինների ժամանակ: Վախը մնում է վախ՝ անկախ դրա պատճառներից: Այս իշխանությունը մարդկանց սովորեցրեց մտքի, խղճի այլասերված և քինախնդիր ազատությանը և դա չարիքի պես խժռում է բոլոր առողջ քննարկումներն ու բանավեճերը: Մարդիկ այսօր ուզում են իրենց տան հարցը լուծվի, իրենց քթի տակ հանք չբացեն կամ անարգել հասնեն ՌԴ, բայց թիրախավորվում են և ընկնում սևուսպիտակի փոսը: Եվ անելանելիությունից կոչ են անում չքաղաքականացնել իրենց հարցերը: Բայց մարդիկ պետք է գիտակցեն, որ իրենց բոլոր հարցերը քաղաքական են, որովհետև որոշում կայացնողները իշխանության համար կռիվ տված և իրենց վստահությունը որսացող քաղաքական դերակատարներ են: Եթե նախկինում Սերժ Սարգսյանն էր մեղավոր, որ քաղաքական դերակատարները իրենց տեղում չեն, այսօր էլ Նիկոլ Փաշինյանն է մեղավոր: Երբ ԿԳՄՍ նախարարը մուննաթ է գալիս ուսուցիչների և ծնողների վրա, երբ Առողջապահության նախարարը ծիծաղում է մեզ բոլորիս վրա իր ցինիզմի ողջ կատարելությամբ՝ էլի Փաշինյանն է մեղավոր: Նա կարող է փոխել ապաշնորհ նախարարներին, բայց չի անում: Որովհետև նրա իշխանության կարողությունն այդքան է: Ավելին չեն կարող անել: Սա պիտի հասկանան մարդիկ, ովքեր նրանց ուղարկել են իրենց կյանքի համար քաղաքական որոշումներ կայացնելու: Աշունը կարող է թեժ լինել, կարող է նաև չլինել: Համենայնդեպս իշխանության համար այն չի լինելու նույնը, ինչ նախորդ երկու տարիներին»: |