«Նման քաղաքական թիմը լրջագույն վտանգ է մեր պետականության համար». Նարեկ Սամսոնյան
![]() 201 Կիրակի, 30 օգոստոսի, 2020 թ., 21:30 «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դասալիքի ու պետական դավաճանի սինթեզը Երբ քաղաքական թիմն ապիկար ա, դասալիք և պետական դավաճանի հոգեբանությամբ էդ քաղաքական թիմն ուղղակի ապրիորի չի կարող որևէ ռեալ առաջընթաց ապահովել որևէ երկրի համար: Նման քաղաքական թիմն այլ բան չի կարող անել, քան ապականել բոլոր ազգային արժեքները, հետապնդել իրական հերոսներին և արժանավորներին, պանդեմիայի ժամանակ հազարից ավել մարդ սպանել ու հորթի անհոգությամբ գնալ արձակուրդ, քանդել կրթական համակարգը, թալանել պետական բյուջեն, տապալել Սահմանադրական կարգը և այլն: Նման քաղաքական թիմը լրջագույն վտանգ է մեր պետականության համար և նրանց օր առաջ պետք է քաղցկեղի նման վիրահատական ճանապարհով հեռացնել Հայաստանի պետականության օրգանիզմից: Այս պահից իմ միակ առաքելությունն եմ համարում սրանց օր առաջ ռադ անելուն ուղղված գործնական քայլերին նպաստելը: Վաղը վերադառնում եմ արձակուրդից, իսկ խոստացածս գործնական քայլերի մասին հաջորդիվ...»: |